Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dieta dla psa i kota | 4 łapy

Psia i kocia dieta

Nasi pupile podobnie jak my potrzebują odpowiedniego pożywienia, które będzie im dostarczało na co dzień właściwej dawki witamin i innych składników odżywczych. Są one bowiem odpowiedzialne za należyty rozwój kości, dobry wzrok, słuch i zapewniają siłę, dzięki której zwierzęta są energiczne, pełne wigoru i chętne do zabawy.

Każdy posiadacz kota albo psa wie doskonale, czego najbardziej potrzebują nasi ulubieńcy, aby zdrowo rosnąć i cieszyć oko właściciela. Nie zawsze jednak to, co lubi jeść nasz ulubieniec, jest dla niego wskazane. Banalnym przykładem jest mleko, które spożywane samo nie jest odpowiednie ani dla psa ani dla kota, a uważane jest za koci przysmak. Takich błędów żywieniowych jest więcej, warto więc się z nimi zapoznać, aby od szczeniaka czy kociaka wyrabiać właściwe nawyki żywieniowe u naszych pupili.

Zaglądając na strony internetowe i czytając różne poradniki możemy się przekonać, że co do psiej diety jest wiele różnych zaleceń. Ma tutaj niewątpliwe znaczenie rasa, chociaż nie tak wielkie, jak mogłoby się to wydawać, no i przede wszystkim jego waga i temperament. Ogólnie psy potrzebują dużo ruchu, który należy im zapewnić, w przeciwnym wypadku ich przemiana materii nie będzie właściwa, a brak aktywności fizycznej wpłynie negatywnie na układ kostny. Niewłaściwa dieta może wywoływać różne psie dolegliwości.

Wielu specjalistów uważa, że w pożywieniu dla psa powinny znaleźć się surowe składniki: mięso, kości, jaja, podroby i zmiksowane warzywa. Jednak w tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność w przechowywaniu takich smakołyków, aby nie uległy one skażeniu bakteriami czy grzybami chorobotwórczymi. Plusem jest to, że mają one więcej cennych składników odżywczych niż produkty gotowane. Jednak równie dobrze naszego pieska możemy karmić gotowanym mięsem, z dodatkiem warzyw i kaszy, ryżu lub makaronu, ziemniaków, ale też, ale nie należy z nimi przesadzać.

Zdrowo rozwijający się kot powinien w codziennych porcjach posiłków otrzymywać wysoką dawkę białka, którego źródłem jest mięso. Koty bardzo lubią gotową suchą karmę lub wilgotną dostępną w sklepach, która jest odpowiednio skomponowana tak aby dostarczyć zwierzakowi witamin, aminokwasów, tauryny i argininy. Koty należy przyzwyczajać do urozmaiconego jedzenia, w innym wypadku będą odmawiać różnorodnych posiłków. Nie należy podawać im surowych jaj, surowych ryb i kości.