Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Choroby psów | 4 łapy

Na co chorują psy

Zdrowie naszego psa nierzadko wystawiane jest na próbę. Wystąpieniu niektórych chorób możemy zapobiec poprzez zaszczepienie naszego psa, niestety nie dotyczy to wszystkich psich dolegliwości. Ponadto przyczyną wielu z nich może być niewłaściwa dieta, brak ruchu, złe traktowanie zwierzęcia i niezapewnianie mu godziwych warunków mieszkania.

Pamiętajmy o tym, że gdy w naszym domu pojawi się czworonożny przyjaciel, jesteśmy za niego całkowicie odpowiedzialni. Pies wymaga naszej uwagi, troski i opieki. Wyrazem tego jest dbałość o zdrowie psa już od jego lat szczenięcych, bowiem małe psiaki od 6 tygodnia do nawet 6 miesiąca narażone są na atak śmiertelnej choroby noszącej nazwę parwowiroza.

Skutecznym zabezpieczeniem w tym wypadku są szczepienia, które mogą ochronić także starsze psy. Schorzenie to wywoływane jest przez wyjątkowo oporny, zaraźliwy i długo żywotny wirus, który może przetrwać na przedmiotach nawet 2 lub 3 lata, a wyleczony pies może nim zarażać nawet przez 3 miesiące od wyzdrowienia. Główne objawy to uporczywe wymioty, bardzo wodnista biegunka, brak apetytu, apatia. Jeśli nie podejmie się leczenia, śmierć następuje szybko – po około 2-3 dniach. Choroba ma łagodniejszy przebieg u starszych psów, jednak nie wolno jej bagatelizować – trzeba podać psu kroplówkę i nie karmić go niczym w początkowym okresie rekonwalescencji.

Inną powszechnie znaną i bardzo niebezpieczną psią chorobą jest nosówka. Jej przebieg jest raczej ostry, a wyraźnym i w zasadzie jedynym charakteryzującym tę przypadłość objawem jest bardzo wysoka gorączka. Wirus wnika do ciała psa poprzez błony śluzowe, co dodatkowo powoduje wyciek z nosa. Śmiertelność jest bardzo wysoka, a w szczególnych wypadkach zwierzę umiera w bardzo krótkim czasie, bez pojawienia się czytelnych symptomów. Jedyną ochroną znów okazują się szczepienia, które trzeba powtarzać co rok.

Również szczepienie przeciwko wściekliźnie jest corocznie powtarzane, ważne – jest to szczepienie obowiązkowe! Wścieklizna to śmiertelna choroba, którą zarazić się może także człowiek. Stanowi ona nadal poważny problem, ponieważ dotyczy wszystkich zwierząt, także tych dzikich, które mogą ją przenosić i stawać się poważnym zagrożeniem dla ludzi.

Powodem choroby u psa może stać się kleszcz przenoszący nie tylko boreliozę, ale także wprowadzający do krwi żywiciela groźne pierwotniaki wywołujące choroby. Podobnie jak u kotów, u psów może występować o wiele więcej chorób, których objawów nigdy nie należy lekceważyć.