Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Szczepienie psów i kotów | 4 łapy

Na co szczepić psa i kota

Szczepienia ochronne to rzecz niezwykle ważna dla właścicieli zwierząt i ich pupili. Zapobiegają one wielu bardzo groźnym chorobom, chroniąc koty i psy nawet przed śmiercią. Zapadalność na różnego rodzaju choroby jest duża w każdym wieku, tak więc warto poddawać szczepieniom tak małe kocięta i szczenięta, jak i duże psy.

Poza tym trzeba pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Nawet jeśli nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka zachorowania, to z pewnością pewne choroby nasz czworonożny przyjaciel przejdzie łagodniej. Większość szczepień jest dobrowolna, poza wymienionym przeciw wściekliźnie. Jeśli mamy dylemat, na co zaszczepić zwierzaka, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który udzieli informacji o schorzeniach najczęściej nękających psy lub koty.

Pośród szczepionek dostępnych w Polsce znajdują się te na kaszel kenelowy, nosówkę, parwowirozę, wirusowe zapalenie wątroby, leptospirozę i koronowirozę. Jedynie na choroby przenoszone przez kleszcze nie ma szczepionek, jednak i temu można zaradzić, stosując obroże przeciw pasożytom i preparaty ochronne, których zadaniem jest nie dopuścić do zagnieżdżenia się niepożądanego osobnika.

O ważności szczepienia przeciw wściekliźnie chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Jest to choroba śmiertelna groźna także dla ludzi, a do zakażenia może dojść poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, także dzikim (mowa tu głównie o lisach). Zarażone zwierze zawsze ginie, więc koniecznie trzeba zaszczepić swojego ulubieńca. Konieczne jest także maksymalne ograniczanie zasięgu choroby, m.in. poprzez szczepienie wspomnianych lisów.

Podobnie jak u ludzi, także u psów wirusowe zapalenie wątroby jest bardzo groźne i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w ciągu jednej doby. Dobrze jest rozważyć także szczepienia przeciwko bakteriom z rodziny Leptospira, gdyż mogą one wywołać również leptospirozę u ludzi.

Z kolei naszych mruczących przyjaciół trzeba zaszczepić przeciwko kocim chorobom tj.; katarowi, tyfusowi czyli panleukopenii, białaczce, chlamydiozie, wściekliźnie, grzybicy i zakaźnemu zapaleniu otrzewnej (w skrócie FIP). Kocięta najlepiej szczepić w 7 lub 8 tygodniu życia, co daje bardzo wczesną ochronę. Trzeba także pamiętać, że przed szczepieniem powinno zostać odrobaczone i koniecznie musi być zdrowe w innym wypadku przyniesie to niepożądane skutki. W przypadku kotów szczepienie przeciw wściekliźnie nie jest obowiązkowe, jednak zalecane w przypadku gdy zwierzę wychodzi z domu lub jest przewożone środkami komunikacji publicznej.