Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak pielęgnować koty? | 4 łapy

Pielęgnacja kotów

Pielęgnacja kota to nie tylko dbałość o nienaganny wygląd jego futerka czyli czesanie i kąpanie, ale również podawanie właściwie wzbogaconego pożywienia oraz troska o to aby zwierzak czuł się w naszym otoczeniu bezpiecznie, był radosny i zadowolony. Sfrustrowane i niedożywione zwierzęta domowe podobnie jak ludzie mogą poprzez spadek odporności zapadać na choroby.

Pielęgnacja kociego ciała i jego sierści opiera się przede wszystkim na utrzymaniu ich w czystości. Dotyczy to głównie kotów wychodzących z domu i mających kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi. Istotne jest regularne odrobaczanie, co jest ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia kotów, ale i  domowników, zwłaszcza dzieci. Drugą istotną sprawą jest linienie kotów. Ze względu na rasę kota i jakość futerka, wiele pupili, a zwłaszcza persy, musi być czesane i regularnie kąpane. Zabiegi pielęgnacyjne można przeprowadzić samemu w domu albo skorzystać z usług fryzjera dla psów i kotów.

Długie kocie włosy mogą ulegać splątaniu, a powstałe kołtuny będą nie do usunięcia. Tylko wyczesywanie specjalną szczotką lub grzebieniem pozwoli temu zapobiec. Jeśli linienie jest obfite, zwłaszcza w pewnych porach roku, trzeba zadbać o to, aby duże nagromadzenie sierści w żołądku zwierzęcia nie spowodowało dolegliwości jelitowych, które mogą być przyczyną śmierci. Koty dziko żyjące oczyszczają się z sierści poprzez prowokowanie wymiotów po zjedzeniu niewielkich ilości trawy.

Mniej problemów mają właściciele kotów krótkowłosych o gładkiej sierści, ale nie zwalnia ich to z innych obowiązków, takich jak pielęgnacja pazurków, zębów, oczu i utrzymania w czystości uszu. Koty nie są w stanie same dbać o higienę wnętrza ucha, dlatego trzeba im w tym pomagać poprzez usuwanie nadmiaru woskowiny. Stosuje się w tym celu specjalne płyny i miękkie waciki.

Jeśli zauważymy strupki, zaczerwienienia lub bolesność uszu, należy zwrócić się do weterynarza. Częstym schorzeniem kotów jest zapalenie spojówek, toteż trzeba kontrolować na bieżąco stan oczu. Jeśli pojawia się w nich wydzielina, należy ją usunąć wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub płynem do tego przeznaczonym, dostępnym w sklepie weterynaryjnym lub zoologicznym.

Jeśli na zębach pojawia się kamień, należy usunąć go w gabinecie weterynaryjnym aby nie dopuścić do zbyt szybkiego psucia się kociego uzębienia. Natomiast o pazurki dbają już sami ich właściciele trzeba im tylko zapewnić dobry drapak, do regularnego ich ścierania.