Zwierzęta domowe podobnie jak i my miewają chwile słabości, w których mogą dopadać je różnego rodzaju choroby, o których istnieniu wielu właścicieli zwierząt nie ma pojęcia. Tak jak u ludzi, przyczyną ich występowania może być brak witamin i mikroelementów, w które powinno być bogate codzienne pożywienie kotów i psów.
Życie kociaka już w pierwszych dniach może być zagrożone. Toteż decydując się na jego posiadanie w domu, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że czasami będzie potrzebna interwencja weterynarza. Aby zapobiegać wielu schorzeniom, warto poddać pupila odpowiednim szczepieniom, dzięki którym stanie się on odporny.
Skuteczność szczepionek jest potwierdzona, a co ważniejsze, mogą one nawet uratować życie kota. Do najczęściej występujących chorób, które pojawiają się już u małych kotków jest panleukopenia – inaczej koci tyfus. Jej objawy to brak apetytu, biegunka, wymioty. Nie są one zbyt charakterystyczne, jednak jeśli się pojawią, należy niezwłocznie udać się z kotkiem do lekarza, który zapisze przede wszystkim antybiotyk. Kotu trzeba także uzupełniać elektrolity i podawać witaminy. Niestety, mimo leczenia śmiertelność jest dość wysoka, dlatego dobrze jest zaszczepić kotka już w 8 tygodniu jego życia i powtórzyć szczepienie w tygodniu 12.
Bardzo często małe kociaki mogą zapadać także na zapalenie płuc, które szybko poddane leczeniu pozwala na powrót do zdrowia. Jego objawy także mogą być bardzo niewinne, najczęściej zaczyna się od kichania a potem pojawia się duszność oraz typowy koci kaszel. Nie należy tego bagatelizować, chociaż zwykły katar może się podobnie objawiać, ponieważ nawet w przypadku samowyleczenia kot może pozostać nosicielem danego wirusa i zarażać inne koty będące w domu. Do częstych sytuacji należą również nawroty choroby, mające nierzadko ostrzejszą postać.
Do niedawno odkrytych chorób zalicza się białaczkę kotów, zespół nabytego niedoboru immunologicznego tzw. koci AIDS i zakaźne zapalenie otrzewnej.
Tak naprawdę kocich dolegliwości jest bardzo wiele. Wchodzą w to choroby oczu, bardzo częste zapalenie spojówek, koci katar, schorzenia jelitowe, kleszczowe zapalenie mózgu, zatrucia, zaparcia wywołane nadmiarem sierści gromadzącej się w jelitach zwierzęcia, choroby skóry i wiele innych przypadłości, na które szybko powinni reagować właściciele kotów.